دوشنبه 1387/02/02
دو نمونه طرح درس از رضوانشهر
لطفا به دو نمونه طرح درس روزانه از سرگروه منطقه رضوانشهر توجه فرمائید
بسمه تعالي
|
|
طرح درس روزانه درس طراحي نقوش فرنگي | ||
|
مشخصات كلي |
نام درس : طراحي نقوش فرنگي موضوع درس : توانايي طراحي گلهاي طبيعي در نقاشي هاي گل مرغ مدت جلسه : 4 ساعت مقطع تحصيلي : دوم معرق نام دبير : فاطمه پور تقي زاده نام مدرسه : كار و دانش حضرت معصومه ( س) رضوانشهر | ||
|
هدفهاي رفتاري |
پس از پايان اين درس هنر جو بايد بتواند : 1- گل رز ، بنفشه و لاله را طراحي كند . 2- اصول طراحي گلهي مورد استفاده در نقاشي گل مرغ را بداند. 3- اصول پرسپكتيو در گلهاي طبيعي را بداند . | ||
|
وسايل و امكانات |
كاغذ - تخته شاسي – مداد و پاك كن |
زمان به دقيقه | |
|
قبل شروع درس |
سلام و احوال پرسي از دانش آموزان – دقت در وضع جسمي و رواني آنها – حضور و غياب –ياد آوري در مورد وسايل مورد نياز درس اين جلسه |
10 | |
|
ارزشيابي تشخيصي |
پرسش از دانش آموزان در زمينه درس جلسه قبل و توضيح براي ساير دانش آموزان و ياد آوري مطالب گذشته
|
20 | |
|
آماده سازي
|
رئوس مطالب
|
سنجش ميزان اطلاعات دانش آموزان در زمينه طراحي نقوش فرنگي ( گلهاي طبيعي) |
5 |
|
فعاليتهاي مربوط به روشها |
پرسش از دانش آموزان : 1- چه كسي مي تواند اصول طراحي گلهاي مورد استفاده در نقاشي گل و مرغ را توضيح دهد . 2- چه كسي مي تواند اصول پرسپكتيو در طراحي گلهاي طبيعي را شرح دهد . |
15 | |
|
ارائه درس جديد |
رئوس مطالب
|
آشنايي با گلهاي مورد استفاده در نقاشي گل و مرغ و طراحي آنها – شناخت اصول پرسپكتيو در طراحي گلهاي طبيعي |
10 |
|
تدريس مطالب |
1 – طراحي گلهاي طبيعي 2- اجراي اصول ساخت و ساز گلها و پرسپكتيو در گلهاي طبيعي |
90 | |
|
ارزشيابی تكميلي |
رئوس مطالب |
خلاصه درس ارائه شده – تعيين تكليف عملي – معرفي چند كتاب براي كمك درسي دانش آموزان |
10 |
|
كار در كلاس |
طراحي گلهاي بنفشه – رز – لاله و اجراي ساخت و ساز آنها در طرح كلي |
50 | |
|
ارزشيابي تكويني |
بازديد از كار عملي – رفع اشكال –توضيح مجدد جهت رفع معايب و ارزشيابي كلي از كار |
30
| |
بسمه تعالي
|
|
طرح درس روزانه كارگاه معرق | ||
|
مشخصات كلي |
نام درس : كارگاه صنايع چوب موضوع درس : آشنايي با معرق چوب
مدت جلسه : 8 ساعت مقطع تحصيلي : سوم معرق
نام دبير : فاطمه پور تقي زاده نام مدرسه : كار و دانش حضرت معصومه ( س) رضوانشهر | ||
|
هدفهاي رفتاري |
پس از پايان اين درس هنر جو بايد بتواند : 1- معرق چوب راتعريف كند . 2- انواع معرق چوب را نام ببرد . 3- ابزار و وسايل مورد استفاده در ساخت معرق چوب را نام ببرد . 4- برشكاري انواع خطوط را انجام دهد . 5- طرح مناسبي براي ساخت معرق چوب بصورت كاربردي انجام دهد .
| ||
|
وسايل و امكانات |
كتاب درسي – كمان اره – پيشكار –تيغه اره دو صفر- تخته سه لا- چسب چوب –ميخ تكس –چكش و گاز انبر |
زمان به دقيقه | |
|
قبل شروع درس |
سلام و احوال پرسي از دانش آموزان – دقت در وضع جسمي و رواني آنها – حضور و غياب
|
10 | |
|
ارزشيابي تشخيصي |
پرسش از دانش آموزان در زمينه معرق چوب ،ويژگيهاي هر يك از انواع چوب –اصول برشكاري- ابزار و وسايل مورد نياز در ساخت معرق چوب
|
20 | |
|
آماده سازي
|
رئوس مطالب
|
سنجش ميزان اطلاعات دانش آموزان در زمينه معرق كاري |
20 |
|
فعاليتهاي مربوط به روشها |
پرسش از دانش آموزان : 1-چه كسي مي تواند معرق چوب را تعريف كند.
2-چه كسي مي تواند يك زير ساخت مناسب براي تابلوي معرق را نام ببرد .
|
20 | |
|
ارائه درس جديد |
رئوس مطالب
|
آشنايي با انواع چوبهاي مورد استفاده در معرق – آشنايي با اصول برشكاري چوب |
30 |
|
تدريس مطالب |
1 – جايگاه معرق چوب در صنايع دستي امروز 2- اصول برشكاري چوب 3- انواع معرق چوب 4- انواع زير ساختها و توضيح مختصر در رابطه با ساخت آنها
|
90 | |
|
ارزشيابي تكميلي |
رئوس مطالب |
خلاصه درس ارائه شده – تعيين تكليف عملي – معرفي چند كتاب در رابطه با آشنايي بيشتر با انواع چوب
|
30 |
|
كار در كلاس |
برش خطوط ساده برروي تخته سه لا –ساخت يك طرح و اثر بصورت كاربردي و روش اتصال آنها |
120 | |
|
ارزشيابي تكويني |
بازديد از كار عملي دانش آموزان – رفع اشكال – توضيح مجدد جهت رفع معايب و ارزشيابي كلي از كار |
20
| |

