شنبه 1387/01/24
طرح درس روزانه (هنر درودگری)
نمونه طرح درس روزانه از مبحث رنده کاری درس درودگری
شماره جلسه :پانزدهم تاریخ 27/10/8۶ هنر آموز :شبنم شفیعی فر
نام درس : مهارت درودگری موضوع : رنده کاری هدف درس:آموزش انواع رنده ها زمان : 90
رئوس مطالب:تعریف رنده کاری . انواع رنده ها . کاربرد رنده ها
هدفهای جزئی: آشنایی با مفهوم رنده کاری .شناخت قسمتهای مختلف رنده . شناخت انواع رنده .و کاربرد آنها . شناخت اصول تنظیم تیغه و رنده کاری . آشنایی با مفهوم گونیا کردن
هدفهای رفتاری: فراگیر مفهوم رنده کاری را توضیح میدهد . قسمتهای مختلف رنده چوبی را نام میبرد . انواع ابزارهای رنده کاری را معرفی میکند . فرا گیر نکات ایمنی و بهداشت فردی را رعایت میکند .
پیش بینی رفتار ورودی: با نشان دادن یک رنده چوبی چند پرسش شفاهی در مورد آن مطرح میشود :از جمله این که ... این وسیله چیست و چه کاربردی دارد؟
ارزشیابی تشخیصی: چند سوال پایه به صورت کتبی مطرح میشود....1-دلیل استفاده از رنده در صنایع چوبی چیست؟....2-چند نوع رنده مختلف میشناسید؟.......3-قسمتهای مختلف رنده را نام ببرید؟
نتیجه:80در صد دانش آموزان به سوالات پاسخ غلط میدهند .
مراحل تدریس:
|
مراحل تدریس |
روش تدریس |
وسایل |
زمان |
فعالیتهای دیگر |
|
1. آمادگی و ایجاد انگیزه |
استفاده از یک رنده چوبی حقیقی در کلاس |
گچ و تخته |
10 دقیقه |
تمام دانش آموزان رنده را از نزدیک مشاهده و لمس میکنند |
|
2.معرفی درس |
رسم تصویر رنده |
گچ و تخته |
15 دقیقه | |
|
3.ارائه درس |
نام گذاری قسمتهای مختلف رنده |
|
25 دقیقه | |
|
4.جمعبندی |
معرفی انواع رنده |
|
15 دقیقه | |
|
5.ارزشیابی |
مطرح کردن چند پرسش شفاهی |
|
15 دقیقه | |
|
6.دادن تکلیف و پایان درس |
تهیه پوستر رنگی از انواع رنده برای نصب در کارگاه |
استفاده از یک پوستر آماده |
10 دقیقه |
نحوه ارزشیابی پایانی:
بصورت چند سوال کتبی :
1.مفهوم رنده کاری را توضیح دهید ؟
2. یک رنده نام برده کاربرد آن را توضیح دهید ؟
3.تصویر یک رنده را با ذکر نام رسم نموده و قسمتهای مختلف آن را نامگذاری کنید

